Format Kitap
Barkod 9789750815225
Yayın Tarihi 0000-00-00
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 407
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 13.5 X 21

Emeği Geçenler :
Yazar   : Edip Cansever

Şiiri Şiirle Ölçmek, modern şiirimizin en özgün ve üretken şairlerinden biri olan Edip Cansever'in (1928-1986) bütün yazılarını, söyleşilerini ve soruşturma yanıtlarını ilk kez bir araya getiriyor.

Cansever'in yazılarında, poetikasını belirleyen, yaşama ve şire bakış açısını oraya koyan, şiirini anlamamızı sağlayacak pek çok ipucu bulunur. Örneğin;Türk şiirinde az rastlanan 'dramatik monolog' türünü neden tercih ettiğini göstermesi bakımından en önemli yazılarından biri olan 'Şiiri Bölmek'te, Cansever, hep birilerine ya da bir şeylere uyum göstererek yaşadığımızı, sonuçta kişiliğimizi yitirdiğimizi vurgular. Ona göre, direnmekle çevreye uymak arasında şaşkına dönen ve çeşitli rollere bölünün bireyin şiirde hakkıyla temsili, şiirin de anlatıcılara bölünmesiyle, yani dramatik bir şiirle mümkündür.

Okuyuca, "Düşüncenin Şiiri", "Soyut Somut","Şiiri Şiirle Ölçmek", "Tek Sesli Şiirden Çok Sesli Şiire" ve "Tragedya Üzerine Notlar gibi yazılarda, ayrıca şaire yerinde soruların yöneltildiği söyleşilerde ve Erdal Öz'e yazdığı mektuplarda da Cansever şiirinin düşünsel temellerine açılan pek çok kapıyla karşılaşacaktır.

devamını oku..
Etiketler : Şule Dükkân
Kategori : Şule Dükkân
% 20
indirim
17.78
Liste Fiyatı : 22.22
Kazancınız : 4.44
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.