1959'da Samsun Ladik'te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara'da tamamladı. İlk şiiri Mavera Dergisi'nde çıktı. (1982) Yükseköğreniminin ardından bir süre editörlük yaptıktan sonra Şûle Yayınları'nı kurdu. 1989'da Merdiven Sanat isimli aylık bir sanat derg.. .

İspanyol Kilise büyüğü ( Sevilla 1474- Madrid 1566). Yaşam öyküsünü yazdığı Kristof Kolomb'un arkadaşlarından birinin oğlu idi. Santo Domingo'da babasından kalan toprakları bırakarak Küba'da papaz oldu (1510) ve 1522'de Dominiken tarikatına girdi. Yerl.. .

Katolik bir ailede yetişti. Hukuk ve felsefe eğitiminin ardından tasavvuf ile ilgilenmeye başladı. Bu konuda dersle.. .

Jack London (12 Ocak 1876, San Francisco - 22 Kasım 1916, Kaliforniya), ABD'li gazeteci ve roman yazarı. Vahşetin Çağrısı, Martin Eden, Demir Ökçe, Beyaz Diş ve Deniz Kurdu başta olmak üzere elliden fazla kitabın yazarı olan Jack London, Dünya ticari derg.. .

1962 yılında Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da, yüksek öğrenimini İÜ Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde yaptı. .. .

Oscar Fingal OFlahertie Wills Wilde (16 Ekim 1854, Dublin - 30 Kasım 1900, Paris. Ünlü İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair. İğneli uslûbu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu .. .
Ömer Seyfettin (d. 11 Mart 1884 Gönen Balıkesir, ö. 6 Mart 1920 İstanbul), Türk edebiyatının önde gelen hikâye yazarlarındandır. Asker, şair ve güçlü bir edebi yeteneği olan bir öğretmendir. Türk kısa hikâyeciliğinin kurucu ismidir. Ayrıca edebiyatta Tür.. .

Takvimhane Nazırı Recai Efendi'nin oğlu, 

Sadık Yalsızuçanlar, 1962de Malatyada doğdu. 1983te Hacettepe Üniversitesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Bir süre yayıncılık ve öğretmenlik yaptı. Halen TRTde çalışıyor. Sinema ve televizyonun doğasına ilişkin araştırmalar yaptı. Belgeseller çekti. Deneme, .. .
1962'de Ankara Fen Fakültesi'nden fizik yüksek mühendisi unvanıyla mezun oldu. Daha sonra DMİ Genel Müdürlüğüne geçen Tuna, Almanya'da staj ve eğitim aldı. NATO’dan kazandığı bursla İngiltere'de Reading Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi gören Tuna, Yu.. .
1825'te İstanbul'da doğdu, 17 Mayıs 1880'de Adana'da yaşamını yitirdi. Ası ismi "Abdülhamid Ziyaeddin." Galata Gümrüğü'nde katiplik yapan Erzurumlu Ferideddin Efendi'nin oğlu. Bayezit Rüşdiyesi'ni bitirdi. Özel derslerle Arapça, Farsça öğrendi. Bir süre S.. .