Format Kitap
Barkod Karabatak 73.
Yayın Tarihi 2024-04-30
Sayfa Sayısı 136
Kapak Kuşe
Kağıt 2.Hamur

Karabatak, Anadolu Şehirleri ve Edebiyat konusunun ikinci bölümde Ankara, Sinop, Muğla, Sakarya ve Sivas’ı 73. sayısının dosya şehirleri olarak ele alıyor. Ankara için bir istisna olarak iki yazı bulunuyor dosyamızda. Anadolu’nun bir nevi edebiyat haritasını ya da panoramik görüntüsünü oluşturacak olan bu dosya çalışmaları şehirlerle kültür, şehirle insan, şehirle yazı, şehirle yaşamı da okurlarımıza göstermeye çalışıyor. Birbirinden kıymetli yazarlarımız şehirlerini ve şehirlerinin edebiyatla olan bağlarını titiz ve detaylı bir şekilde yazılarına taşıdılar.
Bu sayımızın şiir bölümünde dikkat çekici bir ayrıntı var. Ahmet Akarsu, Ezra Pound’un “Usura (Faiz)” adlı şiirini dilimize çevirdi ve bu şiir için “Faiz” adını verdiği bir nazire yazdı. Biz de iki şiire art arda yer vererek birlikte okunmasını istedik. Bu sayımızın diğer şairleri ise; Adem Yazıcı, Mehmet Aycı, Ahmet Can, Hasan Akay, Sevgi Yerlioğlu, Nurettin Durman, Yasemin Zengin, Burak Bozkurt, Müyesser Çelik, Sevde Yaşar Çimen.
Poetika yazılarımızda Ali Ömer Akbulut, “Yerinde-yurdunda olmayan, bir ağrı gibi boynumuza asılmış dünyanın neresinde oturacağız?” sorusunun cevabını aradı. Yunus Emre Altuntaş, “Modern Şiirin Gelişiminde Kavram ve Çerçeve Sorunları”na değindi. Deneme bölümümüzde Hasan Akay, insanın özüne ve layık olduğu niteliğe atıfta bulundu. Kâmil Yeşil, Faruk Nafiz Çamlıbel’in Onuncu Yıl Marşı’na katkısını edebî ve siyasi kimliğine dikkat çekerek mercek altına aldı. Süleyman Unutmaz ise baba kavramının ne olduğunu tekrar düşünmemizi istedi. Necati Mert, eleştiri yazısında Ali Karaçalı’nın yazı dünyasını değerlendirdi.
Röportaj konuğumuz Gülper Refiğ. Eşi Halit Refiğ’le tanışma sürecinden günümüze kadar sorduğumuz soruları yanıtladı Gülper Hanım. Kıymetli yönetmenin şahsiyeti, mütevazılığı, sinema görüşü ve karşılaştığı güçlükleri birinci ağızdan dinleme imkânı bulduk. “Hakikatin peşinde olmanın ağır bir bedeli var,” diyen Gülper Refiğ, eşinin sanatçı ve aydın kavramlarına bakışına dair çok değerli bilgiler verdi.
Projektör bölümümüzde konuğumuz Şükran Binark. Çocuk edebiyatının güçlü kaleminden olan Binark, insana dair güçlü tespitlerini aktarıyor röportajımızda.
Tiyatro yazısında Derya Özer güncel bir yaramızdan 2003 yılına götürdü bizi. “Zulüm bizdense ben bizden değilim,” diyen Rachel Corrie’yi kaleme aldı. Zulüm karşısında sessiz kalmayan genç bir yüreği hatırlamamızı istedi.
Birbirinden değerli öyküler, gezi yazısı bölümümüz ve görsel sanat eserleriyle yine kanatlarını alabildiğine açıyor Karabatak…

devamını oku..
Etiketler : Karabatak Dergisi
Kategori : Karabatak Dergisi
Bu üründen 10 adet satılmıştır.
180.00
Liste Fiyatı : 180.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Temin Süresi : 1 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim